Wskazówki dla początkujących tenisistów

Tenis to jeden z najbardziej eleganckich i kulturalnych sportów, kiedyś uważany za sport dedykowany tylko osobom z wyższych sfer. Obecnie tenis to dyscyplina sportu dostępna dla każdego! Gra w tenisa przynosi wiele korzystnych dla zdrowia czynników, odpowiada także za lepsze samopoczucie oraz sprawność fizyczną!

Jak zatem zacząć grać w tenisa, gdy jesteśmy zupełnie początkujący i nie zrazić się po pierwszych godzinach spędzonych na korcie? Mam dla Was kilka wskazówek:

1. Od czego zacząć?

Jak już wiele razy na łamach bloga wspomniałem o tym, że dobrze jest zacząć uczyć się grać pod okiem profesjonalnego trenera lub osoby, która jest przynajmniej na poziomie średnio-zaawansowanym. Wtedy na pewno sama gra będzie dla nas przyjemniejsza, szczególnie, że będziemy uczeni od samego początku dobrej techniki, zachowania na korcie oraz taktyki gry.

Od czego więc, zacząć? Umówmy się – najtrudniej jest zacząć, tak jak zresztą w różnych kategoriach życia. Jak już zrobimy ten pierwszy krok i będziemy konsekwentnie trzymać się narzuconych celów – osiągniemy sukces!
Więc aby droga w nauce gry w tenisa była od samego początku nie tylko lekka i przyjemna, ale przede wszystkim owocna i fascynująca, trzymaj się podstawowych kwestii opisanych w poniższym artykule:

Umówmy się, że nie zawsze (tak jak w praktycznie większości gier zespołowych lub ogólnie dyscyplin sportowych) – początki są przyjemne. Walczymy w szczególności z brakiem motywacji, czyli przysłowiowego „nie chce mi się”, szukając wielu kreatywnych oczywiście zamienników – wymówek.

Piłeczka tenisowa odbijająca się od kortuTak samo pierwsze godziny na korcie tenisowym, mogą być na samym początku dla niektórych nie-najlepszą rozrywką. Wszystko przede wszystkim przez to, że jest tak wiele nowych elementów do zapamiętania oraz opanowania, które powodują, że można się trochę zniechęcić. Szczególnie jak zamiast najpierw opanować podstawy techniki, ułożenia ciała, odbicia, itp. zaraz chcemy zacząć od gry.

W samej grze zasada jest taka, by zagrać najlepiej jak możemy – tak, by przeciwnik nie dał rady odbić piłki – zagrać najlepiej tam, gdzie przeciwnika nie ma. Lecz by tak zagrać ważne jest opanowanie ruchów, odbić, odpowiedniego trzymania rakiety, itp.

Początkujący gracze zazwyczaj mają w pierwszej kolejności problemy z:

  • brakiem cierpliwości, chcąc od razu grać jak Federer (co najmniej ;)),
  • narzucają sobie zbyt duże wymagania w pierwszych fazach nauki, co prowadzi do zniechęcenia,
  • zasięgają zbyt wielu informacji odnośnie uderzeń, odpowiednio nie ćwicząc ich aż do opanowania,
  • niektórzy za bardzo koncentrują się na technice, zamiast wyczuciu. Technika oczywiście jest bardzo ważnym fundamentem, lecz należy pomiędzy nią wpleść wyczucie, intuicję, by odnieść sukces.

Jednak najważniejsze jest to, by uzbroić się w cierpliwość już na samym początku drogi z tenisem. Ważna jest również systematyczność treningów, wtedy szybko zauważymy postęp.

Pamiętaj! Wszyscy najlepsi i znani tenisiści również zaczynali od tych samych podstaw. Wytrwałość, zaangażowanie, cierpliwość, systematyczność oraz dobrzy trenerzy są głównym wynikiem ich obecnych sukcesów!
Na początku swojej kariery tenisowej należy skoncentrować się przede wszystkim na:

  1. Dokładności
    Jeżeli już znasz podstawowe chwyty rakiety, odbicia oraz całą tą ważną otoczkę i zasady gry tenisa, musisz wyrobić w sobie umiejętność wyczucia piłki tenisowej. Musisz sprawić, by zagrać piłką tam gdzie chcesz. Warto w tym przypadku uczyć się tej umiejętności na mini kortach, zanim wyruszymy na duże korty tenisowe.
  2. Realnym określeniu swoich możliwości
    Chodzi o to, by nie wymagać od siebie zbyt wiele na samym początku. W przypadku porażki – zniechęcamy się, a nie o to tu chodzi przecież! Jeżeli trenujesz od tego samego poziomu z inną osobą, nie patrz na jej postępy! Każdy z nas ma inne zdolności i umiejętności przyswajania i opanowywania różnych rzeczy, więc nie koniecznie musicie osiągać takie same postępy w tym samym czasie i nie oznacza to, że Ty jesteś gorszy/a. Tym bardziej, że każdy ma swój ulubiony, konkretny i spersonalizowany styl gry.
    Jednemu tenisiście lepiej wychodzi np. forhend, a drugiemu bekhend. Pamiętaj! Trening czyni mistrza, więc jak coś Ci nie wychodzi, uzbrój się w cierpliwość i determinację, a z pewnością przyjdą oczekiwane efekty!
  3. Zaczynaniu od prostych zagrywek, uderzeń i stylu gry, na efektowną grę jeszcze przyjdzie czas!
    Na początku przygody z tenisem, nie jest ważna zmanierowana i najbardziej efektowna gra, tylko taka, która jest skuteczna i rozwijająca. Na początku nauki skoncentruj się na tym, by uderzenia nie były zbytnio skomplikowane. Musisz wyczuć swój najlepszy sposób prowadzenia rakiety podczas zagrania. Skoncentruj się na punkcie trafienia piłki przed sobą. Zaczynając na mniejszych kortach – zamach jest krótszy, na większych, należy go powiększyć. Więc sami widzicie – małymi kroczkami do celu! Na samym początku Twoje uderzenie powinno być także wykonane nie za szybko, tak byś mógł/a zapamiętać cały ruch!
  4. Pracę nóg podczas gry
    Może wydawać Ci się mało ważne, jak pracują nogi podczas gry, lecz tak naprawdę ma to duże znaczenie i warto szlifować tę umiejętność od pierwszych chwil spędzonych na korcie tenisowym!
    Nawet jak zaczynasz na małym korcie, pamiętaj o odpowiedniej pracy nóg – na odpowiednim naskoku podczas uderzenia piłki, zatrzymaniu w chwili jej uderzenia, a także małych kroczkach w momencie ustawiania się do piłki.
  5. Cierpliwości
    Cierpliwość to dzisiaj najbardziej popularne słowo w artykule, ponieważ naprawę ma znaczenie, gdy zaczynamy uczyć się grać w tenisa. I nie ma tutaj znaczenia, czy zdecydowałeś się chodzić na lekcje tenisa pod czujnym okiem trenera, czy bez. Cierpliwość musisz mieć. Oczywiście z trenerem będzie Ci dużo prościej, szybciej opanujesz grę, nauczysz się dobrej techniki i prawdopodobnie szybciej zaczniesz dobrze grać, jednak pamiętaj, że to od Ciebie zależy sukces, od Twojej determinacji, zaangażowania, systematyczności i chęci!

Powyższe kwestie są pierwszorzędnymi w opanowaniu jeżeli rozpoczynamy swoją przygodę z tenisem. Z pewnością dłużej czasu nam zajmie nauka tenisa, niż jazdy na rolkach, lecz jak już złapiemy bakcyla – tenis stanie się naszym życiem 🙂 Będzie odskocznią od stresu i codziennych obowiązków, ponadto przyniesie wiele innych korzyści. Jak nie możemy pozwolić sobie na trenera, może któryś z znajomych mógłby nas wtajemniczyć? Chodzi o to, że sami bez wiedzy i doświadczenia, możemy na samym początku przekreślić ten piękny sport, a nie o to przecież chodzi!

** zdjęcia użyte we wpisie pochodzą z serwisu fotolia.com **

Dodaj komentarz!